Poniżej zamieszczam medyczny opis nowotworu płaskonabłonkowego i schorzeń współwystępujących w interpretacji zobrazowania MRI głowy. Po jego wykonaniu wciąż była duża nadzieja, że to tylko stan zapalny wywołany dalszym rozrostem "polipa", który w schronisku wycięto mu z ucha zewnętrznego. Niestety badania histopatologiczne wykazały najgorsze.
Opis zwierzęcia: DAGOME, kot domowy, płeć M♂, maść pręgowana, ur. 1.01.2010 r., m.c. 4,6 kg
Badanie: Tomografia Rezonansu Magnetycznego - MRI głowy (+ odc. szyjny kręgosłupa do C4).
Technika badania: Badanie wykonano w sekwencjach HR SE, TSE, SSE, STIR oraz FLAIR uzyskując obrazy T1 i T2-zal.w trzech podstawowych płaszczyznach. Badanie przeprowadzono z podaniem śr. kontrastowego (Magnevist 469 mg/ml)
Opis badania:
Nie wykryto zmian morfologicznych ani nieprawidłowych sygnał.w w nadnamiotowych strukturach mózgu. Obrazy T1-zal. po podaniu śr. kontrastowego nie wykazały patologicznych wzmocnień. Elementy ukł. komorowego i zbiorniki przestrzeni
podpajęczej o szerokości w granicach normy i zachowanej symetrii. Przym.zgowa rezerwa płynowa zachowana. Szczelina podłużna mózgu bez przemieszczeń. Wodociąg śródmózgowia bez widocznych zwężeń. Nie wykryto nieprawidłowych sygnał.w ani wzmocnień pokontrastowych w tylnojamowych strukturach mózgu (pień mózgu, móżdżek).
Komora IV i jej uchyłki boczne o szerokości w granicach normy. Tylna część m.żdżku lekko przesunięta w kierunku otworu potylicznego wlk, bez cech wklinowania, z modelowaniem tylnej powierzchni robaka.
Pozioma część prawego zewnętrznego przewodu słuchowego niedrożna, zajęta przez masę patologiczną o sygnale tkanki miękkiej. Masa rozrasta się w kierunku jamy bębenkowej, zajmując jej boczną część. W przyśrodkowo – dolnej części jamy bębenkowej płyn o sygnale wskazującym na znaczną zawartość białka (wysięk zapalny? gęsty śluz? domieszka krwi?). Obwodowo od poziomej części zewnętrznego przewodu słuchowego, w całej okolicy przyuszniczej, występuje chaotyczna masa tkankowa o charakterystyce sygnałów podobnej doobserwowanej w świetle kanału. Wysoka intensywność sygnału masy w obrazach STIR wskazuje na obecność komponenty zapalnej.
Cechy zapalenia przyległych tkanek miękkich i okostnej kości czaszki. W obrazach T2 - zal. i STIR nieprawidłowo podwyższona intensywność sygnału z części skalistej i łuskowej kości skroniowej. W obrazach T1- zal. po podaniu śr. kontrastowego widoczne wzmocnienie masy w kanale słuchowym i w okolicy przyuszniczej. Wzmocnieniu ulegają widoczne fragmenty wyściółki prawej jamy bębenkowej, zmieniona okostna oraz zajęte obszary kości skroniowej. Uwagę zwraca pogrubienie i wzmocnienie pokontrastowe opony twardej przyległej do prawej półkuli móżdżku. Lewa jama bębenkowa prawidłowo powietrzna.
W uwidocznionym odc. kręgosłupa szyjnego (C1-C4) nie wykryto zmian uciskowych rdzenia kręgowego ani nieprawidłowych sygnałów w rdzeniu. Dehydratacja zwyrodnieniowa krążka mkr C3/C4.
Wnioski: Cechy zapalenia prawego ucha środkowego i wewnętrznego. Niedrożność przewodu słuchowego prawego oraz masa w okolicy przyuszniczej o niejasnej etiologii. Ustalenie ostatecznego rozpoznania możliwe jedynie w badaniu histopatologicznym. Sygnały wskazujące na szerzenie się zmian (naciek zapalny? neo?) na prawą kość skroniową oraz do tylnej jamy czaszki (lokalny odczyn zapalny
opon mózgowo - rdzeniowych).
Obraz T2 w płaszczyźnie poprzecznej na poziomie jam |
Obraz T1 w płaszczyźnie grzbietowej po podaniu środka kontrastowego |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz